February 24, 2013

RED LIPS


Do you like red or dark lips? And if you do, how would you wear them? As you can see I didn't use much eye make-up, because I think that when you are wearing bright lips, you should let them shine.

Máte rádi červené nebo tmavé rty? A když ano, jak byste je nosili? Já osobně zastávám pravidlo, když je něco výrazné ostatní by mělo být tlumené. Proto jsem také nepoužila žádné tmavé oční stíny nebo linky, pouze přírodní hnědé a béžové tóny, které nijak nezastíní výraznou rtěnku, ale nechají ji vyniknout. 


On my face I used La Roche-Posay make-up, which I don't use on weekdays, because I don't like wearing heavy make-up these days. But I think that when you are going somewhere and you have to look awesome, then it's good to use make-up, because it perfectly covers and hides every little imperfection.

In view of the fact that I don't have dark eyebrows I used Catrice eyebrow pencil, which I really like because of its colour that fits me really well. 

Essence I ♥ Stage eyeshadow base, Rimmel eye shadows and Catrice Longlasting eye pencil are products I used to do my eye make-up. At first I put on eyeshadow base, then the lightest eye shadow in the eye corner. The dark brown eye shadow came in the outer eye corner and it has to be really good blended. I add a thin brown line, too. To complete the eye make-up I used Astor Big & Beautiful Boom mascara.

I put on my lips a Labello lipbalm and then Clinique red lipstick called Parisian Red. On my cheeks I used the darkest colour of Essence multi colour blush. And that's it! How do you like it?

Juli ♥

14 comments:

 1. sluší ti to, jsi krásná :)

  ReplyDelete
 2. Skvěléé fotky! :) Červená ti sluší

  ReplyDelete
 3. tímhle pravidlem se také řídím :) jen k červeným rtům klidně linky ještě přidám, to mi pak tvrdé nepřijde :) rudé rty Ti perfektně sedí!

  ReplyDelete
 4. The red is so silky and shiny! Love it more than the typical matte finish! Your complexion is the perfect peaches and cream!

  (='.'=)
  -Lauren at adorn la femme

  ReplyDelete
 5. Gorgeous!

  xo,
  http://mariachloes.blogspot.com/

  ReplyDelete
 6. Rudé rty ti moc sluší a celkově je makeup moc povedený. Máš super blog, dneska jsem na tebe narazila poprvé a sleduju! :)

  ReplyDelete
 7. pekne fotky :) ten rúž ti rozhodne pristane :)

  ReplyDelete
 8. Sexy !


  Http://Fashioneiric.blogspot.com

  Coline ♡

  ReplyDelete
 9. Jsi nádherná, jako panenka. Výrazné rty jsou šik, když se umí nosit...a to ty umíš! ;-)
  Vivi

  ReplyDelete

Thank you for all your lovely comments!