July 12, 2015

LUDWIG GOES POP EXHIBITIONOn Tuesday we visited the Mumok - Museum of modern art in Vienna. From February 12, 2015 to September 13, 2015 there is an awesome exhibition "Ludwig goes POP". It is called after the German industrialists Peter und Irene Ludwig that collected around 100 works from the now most known Pop Artists. It is also one of the largest holdings of Pop Art in the world. 
The exhibition is really amazing and I recommend it to everyone, who is at least a little bit interested in art. I was blown away by all the works that are displayed there. Besides from the paintings and images you can also flip through some books about Andy Warhol or Pop Art in general, watch a short movie and admire all those amazing, but also weird sculptures, objects and installations.

V úterý jsme navštívili Mumok - Muzeum moderního umění ve Vídni. Od 12. února 2015 do 13. září 2015 je tam úžasná výstava "Ludwig goes POP". Je nazvaná podle německých industrialistů Petra a Irene Ludwig, kteří shromáždili kolem 100 děl od nyní velmi známých Pop Artových umělců. Je to také jedna z největších sbírek Pop Artu na světě.
Tato výstava je vážně úžasná a určitě ji můžu všem doporučit, kteří se alespoň trochu zajímají o umění. Byla jsem ohromená všemi díly, která jsou tam vystavená. Kromě obrazů a snímků si také můžete prolistovat knihy o Andy Warholovi nebo Pop Artu obecně, podívat se na krátký film a obdivovat všechny ty skvělé, ale zároveň i zvláštní sochy, předměty a instalace. Andy Warhol's typical Campbell's soups and the divine Marilyn Monroe
Another well known artist and his characteristic style - Roy Lichtenstein
Especially LOVE this!
 Two of those weird paintings, but I like it
United States of America flag by Jasper Johns

ph/ by me (iPhone 5S - from my Snapchat @julidvorak)

   

6 comments:

 1. cool post!

  www.bstylevoyage.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. pěkná výstava. pop art je zajímavý styl, nejvíc mě zaujaly díla od Andyho Warhola :)
  in another galaxy

  ReplyDelete
 3. Ja som bola v múzeu Andyho Warhola a veľmi ma zaujala, takže si myslím, že táto výstava je taktiež skvelá;)

  ReplyDelete
 4. beautiful photo!
  Would you like to follow each other on GFC? let me know
  kisses
  http://www.mosaictrends.com/

  ReplyDelete
 5. jéé, hned bych se šla taky podívat!! :))

  SWEET CHILLI

  ReplyDelete

Thank you for all your lovely comments!